MKNM "Synergia"

Stan: Ukończony

The Reaper

The Reaper

Pojazd The Reaper powstał na zawody RoboDrift 2015 a jednocześnie był projektem zaliczeniowym Projektowania Układów Mechatronicznych.

Założenia mechaniki były bardzo proste: masa poniżej 4kg, zmieści się na prostokącie o wymiarach (300 x 400)mm oraz będzie osiągał prędkość maksymalną 40 km/h. Aby tak mały pojazd wytrzymał ewentualne nierówności terenu zdecydowaliśmy się także na niezależne wahacze.

Wykonana elektronika umożliwia zdalne sterowanie robotem przy pomocy dowolnego modułu komunikacji wykorzystującego jeden z interfejsów: USART, SPI lub I2C. Dzięki tej uniwersalności można sterować pojazdem wykorzystując tanie moduły bluetooth z zasięgiem do 100 m oraz dużo droższe XBee mające zasięg nawet do 15 km.

Pojzadem można sterować z komputera z systemem operacyjnym Windows oraz z telefonu z Androidem.

Ciekawym dodatkiem do aplikacji na PC jest możliwość wykorzystania dowolnego kontrolera gier do sterowania pojazdem. Istnieje zatem możliwość – co zostało wykorzystane w trakcie zawodów – podłączenia kierownicy i sterowania mając obraz z kamery. Daje to niesamowite odczucia rzeczywistego wyścigu na torze.

Aplikacja na androida natomiast, wykorzystuje wbudowany w telefon żyroskop, dzięki czemu sterujemy pojazdem obracając telefon.

Ekipa odpowiedzialna za projekt:

Marcin Twardak
Leszek Walulik
Jarosław Woźniak