MKNM "Synergia"

Stan: W ciągłym doskonaleniu

SynerLine

SynerLine

SynerLine jest pojazdem autonomicznym przeznaczonym do wyścigów. Podąża za czarną linią na białym tle. Za sterowanie robotem odpowiada komputer Raspberry Pi 3 który zapewnia wystarczającą moc obliczeniową do płynnej jazdy i podglądu wykrytej linii na żywo.  Obraz jest odbierany z kamery dedykowanej dla Raspberry Pi. Przetwarzanie dużego pola obrazu i to w dodatku dwuwymiarowego jest atutem.W przetwarzaniu obrazu pomaga biblioteka OpenCv dzięki czemu algorytm jest wydajny a kod czytelny.

Użyte LEDy zapewniają jednakowe oświetlenie przez cały czas przejazdu co ułatwiło implementacje i pozwoliło na bezproblemową detekcje linii.

Robot został wyposażony w  enkodery, co pozwala na precyzyjne skręcanie na skrzyżowaniach. Dodany został ultradźwiękowy czujnik odległości.

Na pokładzie znajduje się druga kamera(kamerka internetowa usb) która ma za zadanie przechwytywać obraz w celu wykrycia  znaków.

Znaki są rozpoznawane za pomocą porównywania konturów(skręt w prawo i lewo) i klasyfikatora Haar’a(znak stop).

Dodany został 7 calowy wyświetlacz LCD podłączany za pomocą HDMI który pozwala na programowanie robota bez użycia komputera – wcześniej potrzebny był komputer do obsługi pultpitu zdalnego.

Obsługa znaków skręt w prawo, skręt w lewo i  stop:

Pojazd wziął udział w zawodach RoboDrift 2017 w kategorii TimeAttack – pojazdy autonomiczne

SynerLine powstaje we współpracy z projektem SynerBOT.