MKNM "Synergia"

Stan: W ciągłym doskonaleniu

Robot bojowy Ricorda La Morte

Robot bojowy Ricorda La Morte

Ricorda La Morte, to robot stworzony z myślą o zawodach  Robotic Arena 2019 w kategorii Combat. Kategoria ta polega na unieruchomieniu przeciwnika za w ciągu rundy trwającej trzy minuty. Roboty w tej kategorii muszą zmieścić się w 500g wagi, a ich długość oraz szerokość nie może przekraczać 10cm. Z powodu braku ograniczonej wysokości stworzony został robot zaczynający walkę w pionie, aby po chwili przewrócić się do poziomu za pomocą bezwładności ostrza. Pozwoliło to na zastosowanie większego ostrza nie mieszczącego się w dopuszczalnych wymiarach, kiedy robot jest w poziomie.

Mimo, że robot waży zaledwie 462g, a jego szerokość była znacznie mniejsza od dopuszczalnej udało mu się wygrać wszystkie walki i zająć pierwsze miejsce. Prosta i solidna konstrukcja w połączeniu z potężnym ostrzem napędzanym silnikiem BLDC pozwoliła na bezproblemowe poradzenie sobie z każdym przeciwnikiem i zakończenie walk bez większych uszkodzeń.

Konstrukcja  została wykonana w większości ze stali nierdzewnej charakteryzującej się wysoką twardością bez hartowania. Przy wykonaniu robota zostały wykorzystane takie technologi  jak cięcie laserem, oraz druk 3D. Ostrze zostało zaprojektowane tak, aby miało jak największy moment bezwładności, co w połączeniu z prędkością obrotową 10000rpm. daje energię kinetyczną ok. 120J, czyli porównywalną z energią pocisku z pistoletu sportowego.

Zaczęły się prace nad doskonaleniem konstrukcji  w celu wyeliminowania wszystkich słabych punktów robota i dopracowania jego mocnych stron do czasu kolejnych zawodów.